Serres: Dy arrestime për vdekjen e 11-vjeçarit nga shpërthimi i flakës në një shkollë

Advertisement

Ata që janë përgjegjës për konvertimin e djegësit akuzohen për vrasje, sulm të rëndë dhe shpërthim, gjithashtu nga pakujdesia.

Autoritetet kanë bërë dy arrestime për vdekjen e 11-vjeçarit Vassilis në Serres nga shpërthimi në djegien e shkollës së 9-të fillore të Serres.

Sipas njoftimit të Policisë, ” këta janë personat përgjegjës për projektin e shndërrimit të një djegësie ngrohjeje në pompë termike gjeotermale në një shkollë fillore në qytetin e Serres, ku pasditen e djeshme ka ndodhur një shpërthim në kazanin e shkollës, me pasojë plagosja me vdekje e një nxënësi dhe plagosja e dy nxënësve të tjerë të shkollës”.

Dy personat, 52-vjeçari kontraktor i projektit dhe elektricisti 43-vjeçar që mbikëqyrte punimet, do të dërgohen në Prokurorinë e Protodikit Serres.

I gjithë njoftimi i Policisë:

“Sot (06.12.2022) mesditën e sotme u arrestuan në Serres nga punonjës të Komisariatit të Policisë Serres 2 persona të zonës, për veprat penale Vrasje nga pakujdesia, Plagosje serike nga pakujdesia dhe shpërthim nga pakujdesia.

Këta janë personat përgjegjës të projektit për shndërrimin e një djegësi ngrohjeje në pompë termike gjeotermale në një shkollë fillore në qytetin e Serres, ku pasditen e djeshme ka ndodhur një shpërthim në kazanin e shkollës, me pasojë plagosjen me vdekje të një nxënësi dhe plagosjen e dy nxënësve të tjerë të shkollës. Të arrestuarit me çështjen e ngritur në ngarkim të tyre do të dërgohen në Prokurorinë e Serresit”.

Të shokuar shokët e klasës së 11-vjeçares në Serres

Ndërkohë është klima për nxënësin 11-vjeçar të Shkollës së 9-të Fillore të qytetit, i cili humbi jetën pasditen e djeshme nga një shpërthim në kazan. veçanërisht i rëndë në të gjithë shoqërinë e Serres. Reagimet e shokëve të klasës janë mallëngjyese, ndërsa njëri prej tyre, Manos i vogël, ka shkuar për të lënë disa lule jashtë shkollës, duke mbajtur në dorë një copë letër, ku shkruan: “Bëj vend atje lart, Babadimri vjen të luajë”.

Ndërkohë, në orën 16:00, varrimi i 11-vjeçarit do të bëhet në Varrezat e Parë të Serres , ndërsa nga kudo vijnë mesazhe mbështetjeje për familjen e tij të zhvendosur nga Athina në Serres, të nënës. Vendi i origjinës, disa vite më parë, në kërkim të një jete më cilësore.

 

Të gjitha shkollat ​​fillore dhe të mesme në Serres sot mbeten të mbyllura, në shenjë zie për nxënësin e ri që humbi jetën papritur, ndërsa 9-ta fillore ku edhe ai studionte do të qëndrojë e mbyllur deri në njoftimin e dytë, pasi hetimet në njësinë shkollore dhe për të pastruar zonën.

serres_sym1

serres_sym2

Tashmë mëngjesin e sotëm është caktuar një ekspert i posaçëm, i cili do të hetojë shkaqet e sakta të shpërthimit të kazanit për të nxjerrë më pas konkluzionin përkatës.

Bordi drejtues i shoqatës së mësuesve të Njësisë Rajonale Serres, me një njoftim veçanërisht prekës, shpreh ngushëllimet për humbjen e Vasilisit të vogël dhe i jep lamtumirën e fundit me tekstin e Kostis Palamas: “Sot në qytetin tonë u errësua herët. E njëjta gjë në zemrat tona. Në një hapësirë ​​që ndërthuret me gëzimin dhe krijimin, u shpalos akti i dramës që na çoi në zi absolute. Jemi të tronditur dhe të shkatërruar. Një “pse” është mbytur nga të qarat tona të pakontrolluara. Është e padrejtë. Është përtej kufijve tanë. Mendimet tona shkojnë te prindërit e Vasilisit të vogël. Ne ngushëllojmë dhe vajtojmë humbjen e tij të parakohshme. Fjalët nuk mund të përcjellin atë që ndjejmë. Fëmija ynë i mirë/ Në udhëtim që po të merr kalorësi i zi/ lutju nga dora e tij/ të mos marrësh gjë”.

Çfarë tha 10-vjeçari që u plagos

Në një bisedë që një gazetar i ERT-së zhvilloi me 10-vjeçarin e plagosur dje, nga shpërthimi në kazanin e shkollës, ai ndër të tjera tha se.“Po luanim me top dhe befas dëgjuam një zhurmë të tmerrshme dhe mbi ne filluan të binin gurë dhe sende metalike, në fakt njëri prej tyre goditi një shokun tim të klasës”. Fëmija tashmë i liruar ka shtuar se fëmijët kanë shkuar për të luajtur top në oborrin e pasmë të shkollës, afër kazanit, në kasolle sepse binte shi.

Kryebashkiaku fajëson drejtorin dhe kontraktorin

Ndërkohë kryebashkiaku i Serres, Alexandros Chrysadis, fajëson drejtorin e shkollës së 9-të fillore si dhe kontraktorin e projektit për ngjarjen tragjike, që shkaktoi vdekjen e 11-vjeçarit. dhe plagosjen e dy studentëve të tjerë, dhe vëren se që nga mesdita e djeshme, ai urdhëroi një hetim urgjent për të vërtetuar ndonjë gabim apo lëshim nga të gjitha palët e përfshira.

Advertisement

Kujtohet se duke folur për APE-MPE dje, pak kohë pas ngjarjes tragjike, drejtori i shkollës, Nikolaos Tsiotsios , pohoi se nuk ka marrë kurrë asnjë dokument në lidhje me planin e zbatimit të projektit dhe se kishte refuzuar që në fillim energjinë. përmirësimi i grupit të shkollës . Ai po ashtu ka thënë se ka kërkuar që ndonjë punë teknike të bëhet të shtunën dhe jo në orar të mësimit, mirëpo siç ka theksuar ai nuk është dëgjuar nga askush i përfshirë. Ai po ashtu përmendi se projekti në fjalë për përmirësimin gjeotermik ka paraqitur shumë probleme dhe është vonuar të përfundojë.

Kryebashkiaku i Serres pohon megjithatë se siguria e projektit ishte garantuar nga ana e Bashkisë dhe duke folur për APE-MPE ai thekson se “në kontratën e projektit me kontraktorin theksohet shprehimisht dhe pa mëdyshje se cila teknikë Punimet nuk do të kryhen gjatë orarit të punës së njësisë shkollore ose nëse do të kryhen atëherë kërkohet pëlqimi qoftë i drejtorit apo i bashkisë”. Por kjo, siç thekson ai, nuk ka ndodhur pasi “ne nuk kemi dhënë asnjë leje dhe madje nuk kemi qenë në dijeni që ekipi teknik do të vizitojë shkollën”.

Madje, ai sjell si shembull shkollën e 12-të fillore ku edhe atje po kryhen punë të ngjashme, duke vënë në dukje karakteristike se “ekuipazhi teknik i kontraktorit menjëherë pas përfundimit të punimeve në shkollën e 9-të fillore dhe shumë kohë para shpërthimit, gjithashtu. vizitoi shkollën e 12-të fillore. Aty menaxheri nuk e lejoi të hynte. Ai u tha teknikëve që të vinin të shtunën për të bërë rregullimet, siç përcaktohet në kontratën e tyre”. Ai pohon gjithashtu se nuk ka pasur informacion se drejtori i klasës së 9-të ka pranuar që ekuipazhi të hyjë në ambientet e shkollës dhe të kryejë punë.

Zoti Chrysadis pohon gjithashtu se drejtori i njësisë shkollore ku ndodhi shpërthimi nuk i ka dërguar asnjë dokument atij, as shërbimit teknik, as bordit të shkollës, duke shprehur kundërshtimin e tij për kryerjen e punës së tij për përmirësimin energjetik. dhe thekson se projekti në fjalë në të dyja shkollat ​​(klasa e 9-të dhe e 12-të), përmes NSRF-së, ka filluar në prill të vitit 2021, por për shkak të vonesave në financim ka marrë një zgjatje dhe tani ka përfunduar.

Advertisement
104
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com