Romët dogjën biznese, bastisën kafenetë dhe rrahën qytetarët

Advertisement

Atika perëndimore është një fushë beteje – Shqetësim për thirrjen përmes TikTok për një tubim në Selanik .

Në 24 orët e fundit, romët që protestojnë për plagosjen e rëndë të një 16-vjeçari nga arma e një polici pas një ndjekjeje në Diavata të Selanikut, janë nënshtruar një breshëri fatkeqësish dhe incidentesh , duke synuar bizneset dhe pronat e njerëzve që kanë nuk ka lidhje me rastin. Karakteristikat e asaj që ndodhi mbrëmjen e së mërkurës (12/07) me grupet rome që pushtuan bizneset me goma në Avenue Nato në Aspropyrgos

të cilit i vunë flakën, për pasojë u krijua një koktej zjarri dhe ndotje që detyroi autoritetet të dërgonin një mesazh nga 112 për të informuar banorët e zonës së gjerë për rrezikun nga tymi i gomave të djegura.

Ata vepruan në mënyrë të ngjashme në Romë dhe në Cordelio , edhe të mërkurën mbrëma, kur rrahën dhe plagosën punëtorët në një restorant, sepse u thanë se kishte një tryezë në dispozicion.

Në këtë kuadër synimi i romëve për të bërë një tubim të madh në Selanik ditën e premte, ditën kur pritet të falet polici 32-vjeçar dhe nga ana tjetër deklarata e kushëririt të 16-vjecarit. vjeçari i cili po trajtohet në ICU të spitalit “Hippokrateio”, se “do ta marrim ligjin në dorë” në rast se polici nuk ndëshkohet.

Një shofer kamioni është rrahur

Siç u bë e ditur sot, në orën 23:30 të së mërkurës mbrëma, një grup personash të panjohur kanë ndalur një kamion që po lëvizte në rajonin Aigaleo, kanë nxjerrë me forcë shoferin 42-vjeçar nga makina dhe i kanë vënë flakën mjetit. u shkatërrua plotësisht.

Më pas, sipas ELAS-it, të panjohurit kanë qëlluar me karabinë gjuetie në drejtim të efektivëve të policisë së OPKE-së të cilët kanë shkuar në vendngjarje, por pa asnjë lëndim. Drejtuesi i mjetit është dërguar në Spitalin e Përgjithshëm Shtetëror të Nicës për ndihmën e parë.

Pak më vonë, në orën 00:30, po në Unazën e Aigaleos, persona të panjohur kanë imobilizuar një 62-vjeçar dhe i kanë marrë pajisjet profesionale, paratë dhe sendet personale. Burri është transportuar me autoambulancë të EKAV-së në KAT.

Aspropirgos

Në të njëjtën kohë shqetësues është informacioni se romët kanë vënë disa herë fëmijë të mitur si “pararoje” për të mos pasur asnjë reagim nga forcat e policisë.

Epiqendra e episodeve me protagonistë romë është Atika perëndimore ku në fakt duhej të dërgohej një mesazh nga 112 pas zjarrit që ata ndezën në gomat në Avenue Nato.

Në fakt, raportohet se romët e zonës kanë qëlluar në drejtim të një automjeti të zjarrfikësve, për fat të mirë nuk ka të lënduar.

Romë të tjerë, këtë herë në Liosia , bllokuan dhe i vunë flakën një autobusi OASA në kryqëzimin e Fylis Avenue me rrugën Ioustinianou, ndërsa Rruga Kombëtare Athinë-Korinth u mbyll për disa kohë në seksionin midis Pachi dhe Megara për shkak të incidenteve nga romët. në Megarë.

Këto incidente erdhën rreth 24 orë pas incidentit të të shtënave nga romët në Aspropyrgos teksa policët ishin në patrullë.

Kordelio

Në Kordelio, romët kanë shkaktuar dëme në një lokal në rrugën Megalou Alexandrou, ndërsa rrahje janë shënuar edhe ndaj pronarit dhe tre punonjësve të dyqanit, të cilët fatmirësisht kanë pësuar lëndime të lehta.

Sipas informacioneve të GRTimes , gjithçka ka nisur “kur Roma ka telefonuar në dyqan dhe ka kërkuar një tavolinë . Kur u thamë që nuk e ka, na kërcënuan se do të vijnë të na rrahin”, ka përshkruar një punonjës i dyqanit.

Pak më vonë në lokal kanë mbërritur dy të rinj, të cilët “i kërkuan punonjësit të dilte jashtë për të përleshur me të. Më herët pati një rrëmujë. U thamë se ka një tavolinë jashtë, por ata nuk donin të uleshin”, tha punonjësi.

Dy personat janë larguar, por pak më vonë janë kthyer të shoqëruar nga 15 persona të tjerë , siç raportojnë dëshmitarët okularë, të cilët kanë hyrë në dyqan duke shkaktuar dëme, ndërsa kanë sulmuar menaxhmentin dhe punonjësit, duke plagosur pronarin dhe tre punonjës.

Në momentin e sulmit në dyqan kishte klientë të tjerë. “Kam njëzet vjet që punoj këtu, diçka e tillë nuk ka ndodhur kurrë më parë. Ata erdhën me makina që nuk kishin targa, në momentin që mbërriti policia ata ishin larguar ”, shtoi punonjësi i dyqanit.

Kërcënojnë të afërmit e 16-vjeçarit Rom

Mes kërcënimeve të drejtpërdrejta nëse nuk ndëshkohet polici , arma e të cilit plagosi rëndë 16-vjeçarin Rom , kushëriri i tij foli për OREN pasi incidente rome ndodhën për një natë tjetër të mërkurën.

Advertisement

“Ne po kërkojmë të dukshmen. Kërkojmë që vrasësi të dënohet nga drejtësia greke. Nuk keni parë gjë akoma, nëse polici nuk dënohet, ne do ta marrim ligjin në duart tona sepse kemi ndjerë shumë racizëm”, tha kushëriri i 16- vjeçares Rome .

Siç shtoi ai, familja e 16-vjeçarit është në një situatë të keqe, “dmth për t’i çuar në gjyq kemi bërë një përpjekje shtesë sepse njerëzit nuk kishin forcë. Gruaja e tij është në gjendjen më të keqe nga të gjitha. Ajo nuk flet me askënd, është e tërhequr, asgjë nuk mund ta ngushëllojë. Ajo qan për fëmijën e saj sepse e di se me çfarë do të përballemi”.

Sa për faktetqë çoi në ndjekjen dhe plagosjen e mëvonshme të 16-vjeçarit, kushëriri i tij tha se “fëmija ishte duke pirë me shokët e tij dhe mendoi se kishte para dhe ai tha ‘djema do të hedh gaz në makinë dhe po vij.’ Po të mos ishin romë, nuk do ta kishin bërë. Nëse shikoni videon që po publikohet, fëmija nuk kërcënoi askënd. Fëmija e pa, punonjësi, se ishte fëmijë, 16 vjeç”.

Romët bëjnë thirrje për tubim në Selanik

Në të njëjtën kohë, ciganë nga rajone të ndryshme të Greqisë së Veriut po udhëtojnë drejt Selanikut , për të marrë pjesë në protestat për plagosjen e rëndë të 16-vjeçarit.

Sipas kryetarit të Federatës Rome të Maqedonisë Qendrore, Panagiotis Sampanis, qysh në orët e para që u bë e ditur ngjarja, ka një “vëzullim” mes romëve të gjithë vendit, të cilët besojnë se polici ka qëlluar 16-vjeçarin pasi ka pasur motive raciste.

Nëpërmjet aplikacionit të njohur TikTok , i cili përdoret nga mijëra ciganë në të gjithë vendin, ata dërgojnë mesazhe për mobilizim dhe tashmë kanë filluar të mbërrijnë nga zona të ndryshme të afërta në Selanik. Z. Sambanis, duke folur për protothema.gr, bëri të qartë se synohet të ketë një mobilizim të madh, por fillimisht duhet të sigurohet që të mos ketë devijime dhe incidente dhe natyrisht që demonstrata të vijojë në mënyrë paqësore.

Në këtë kuadër, siç tha ai, Federata ka marrë përsipër organizimin e protestëstë romëve dhe sindikatave të lidhura me to, ndërsa do të vendoset në një vit të dytë se kur dhe ku do të zhvillohet. Familje cigane që jetojnë në zona të ndryshme pritet të gjenden në Selanik, si në Volos, Sofades, Farsala, Kardicë etj., ndërsa probleme dhe probleme të tjera serioze me të cilat përballen romët që jetojnë në Hellas.

Sipas informacioneve, nuk mund të përjashtohet grumbullimi i madh i romëve mëngjesin e së premtes, jashtë ndërtesës së Gjykatës së Selanikut , me rastin e transferimit të 32-vjeçarit në hetuesi, ndërsa masat e policisë pritet të jenë drakoniane ndaj shmangin incidentet.

Advertisement
424
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com