Meksika habit me shpikjen e radhës/ Shkencëtarët shpikin maskat e hundës për në restorante

Advertisement

Në video, çifti heqin maskat normale dhe më pas mbajnë vetëm atë të hundës për të drekuar në një tryezë në ambient të jashtëm. Për maskën e re ka pasur një sërë reagimesh në mediat sociale. Disa përdorues e kanë parë si diçka pozitive që mund të “zvogëlojë transmetimin” ndërsa të tjerët nuk ngurruan të qeshnin.

Advertisement

Qelizat njerëzore që u japin njerëzve sensin e nuhatjes janë një pikë kryesore hyrëse për koronavirusin, duke e bërë mbulimin e hundës të rëndësishme, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Por Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandon që njerëzit të mbajnë maska ​​që mbulojnë hundën, gojën dhe mjekrën për t’u mbrojtur sa më mirë nga virusi.

Advertisement
364
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com