Italia bllokon eksportin e vaksinave anti-Covid drejt Australisë

Advertisement

Zëdhënësi i Kryeministrit Italian Mario Draghi, tha se Italia dhe Komisioni Evropian kishin rënë dakord për të bllokuar ngarkesën me vaksina me destianacion Australinë.

Në fund të janarit BE u përfshi në një luftë publike dhe të ashpër me AstraZeneca për vonesat e vaksinave, pasi kompania raportoi se do të jepte dhjetëra miliona doza më pak sesa ishte dakorduar në fund të marsit.

Advertisement

Shpërndarja e vaksinave të BE-së ka vazhduar të lëkundet. Vetëm 5.5% e popullsisë së bllokut prej 27 vendesh ku 447 milionë banorë kanë marrë dozën e parë të vaksinës, sipas të dhënave nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Advertisement
434
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com