Itali, e ardhmja e qeverisë Conte në rrezik/ Përballet me dy votëbesime

Advertisement

E ardhmja politike e kryeministrit italian Giuseppe Conte është në rrezik, kjo pasi ai do të përballet sot me një votëbesim pas prishjes së aleancave qeverisëse, raportojnë mediat italiane.

56-vjeçari Conte ka nevojë për miratim nga të dy dhomat për të siguarar vazhdimësinë e qeverisjes së tij.

Nëse ai dështon, administrata e tij mund të detyrohet të largohet nga zyra.

Problemet e Conte u shkaktuan nga vendimi i partisë ”Italia Viva” të ish-kryeministrit Matteo Renzi për t’u tërhequr nga koalicioni qeverisës, duke e privuar atë nga shumica.

Renzi u përplas me Conte në një luftë rreth mënyrës më të mirë për të përdorur fondet e BE-së të dërguara në Itali për ta ndihmuar atë të trajtojë goditjet ekonomike të pandemisë së koronavirusit.

Renzi dëshiron më shumë investime në sistemin e shëndetshëm dhe që qeveria kërkon të ketë më shumë fonde emergjente.

Advertisement

”Italia Viva” kishte vetëm dy ministra në koalicionin qeverisës, por largimi i tyre është i mjaftueshëm për t’i grabitur shumicën.

Nëse Conte nuk mund të gjejë një partner tjetër për aleancën e tij të qendrës së majtë ose një marrëveshje me Renzin, priten zgjedhje të reja, të cilat mund të jenë në favor të populistëve të krahut të djathtë të vendit.

Advertisement
317
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com