E rëndë/ Ndërron jetë në aeroplan deputetja e partisë së kancelares Merkel

Advertisement

Një fluturim nga Kuba për në Gjermani u detyrua të bënte një ndalesë emergjente në Aeroportin Shannon, Co Clare, pasi një politikane gjermane humbi ndjenjat në bord.

Karin Strenz 53 vjeç, e cila përfaqësonte shtetin verilindor të Mecklenburg-Vorpommern në Bundestag për partinë CDU të Angela Merkel, më vonë u shpall e vdekur pasi u dërgua në spital.

Nuk ishte e qartë të dielën në mbrëmje nëse zonja Strenz ishte në një udhëtim personal ose të lidhur me punën në Kubë, apo se çfarë e shkaktoi vdekjen e saj.

Kuptohet që ajo ishte me burrin e saj në aeroplan, i cili po fluturonte për në Frankfurt, kur u raportua një urgjencë mjekësore dhe piloti bëri një ndalesë të paplanifikuar në rreth 7.30 të mëngjesit në Shannon.

Zonja Strenz u dërgua nga aeroplani nga ndihmës mjekët në Spitalin Universitar Limerick, ku u shpall e vdekur. Fluturimi që ajo kishte kryer vazhdoi udhëtimin për në Frankfurt.

Në përgjigje të pyetjeve, Selia e Gardës në Parkun Phoenix në Dublin konfirmoi një grua që kishte qenë në një fluturim që u ul në Shannon më vonë vdiq, por nuk bëri asnjë koment mbi identitetin e saj.

Zonja Strenz ishte një nga një grup politikanësh në partinë e zonjës Merkel që po hetohej për marrjen e parave nga Azerbajxhani në këmbim të lobimit në emër të ish republikës sovjetike autoritare, të pasur me naftë. Prokurorët e shtetit filluan një hetim zyrtar ndaj saj në janar.

Advertisement

Ajo shërbeu nga 2002 në parlamentin shtetëror Mecklenburg-Vorpommern, duke kaluar në Bundestag në 2009.

Në 2019 ajo pranoi një kompani që ajo drejtoi, Line M-Trade, pranoi 15,000 € në donacione në 2014 dhe 2015 pa thënë se nga erdhën paratë.

Rreth të njëjtën kohë, ajo votoi kundër një mocioni në Këshillin e Evropës, organi evropian i të drejtave të njeriut, duke kërkuar që Azerbajxhani të lirojë të burgosurit politikë.

Në fillim të këtij viti Bundestag vendosi një gjobë prej 20,000 € për të për pranimin e dhurimeve të padeklaruara. Ajo po përballej me një hetim të plotë një nga tre politikanët e qendrës së djathtë të akuzuar për punën lobuese për Azerbajxhanin dhe u përball me një dënim me burg deri në pesë vjet.

Advertisement
220
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com