Dyshohet se mori apartament nga një person që po hetonte, vettingu shkarkon prokurorin e Tropojës Agim Dalipaj

Advertisement

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit njoftoi të enjten vendimin për shkarkimin e prokurorit të Tropojës Agim Dalipaj, të cilit gjatë seancës dëgjimore iu gjetën probleme në kriterin e pasurisë dhe atë të profesionalizmit.

Trupi gjykuese e drejtuar nga Lulzim Hamitaj, me relatore Genta Tafa Bungon dhe anëtare Alma Faskajn, njoftoi vendimin në prezencë të Dalipaj.

Prokurori i Prokurorisë së Tropojës, Agim Dalipaj u përball më 15 qershor me një sërë pikëpyetjesh mbi probleme të pasurisë, mungesë të burimeve, dyshime për konflikt interesi dhe se kishte pushuar pa hetuar plotësisht disa dosje aksidentesh në punë.

Advertisement

KPK ngriti dyshime se Dalipaj kishte përfituar një apartament nga një prej personave që ai kishte hetuar, shkruan Birn. Dalipaj i mohoi akuzat.

Agim Dalipaj e ka filluar karrierën në vitin 1992 dhe ka punuar për më shumë se një dekadë si prokuror i Prokurorisë së Lezhës. Prej vitit 2015, ai ushtron funksionin si prokuror i emëruar në Tropojë.

Advertisement
230
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com