Do vinin në Shqipëri si krah pune, të rinjtë nga Bangladeshi trafikantë emigrantësh

Advertisement

Një tjetër rast i trafikimit të emigrantëve është goditur nga Policia e Gjirokastrës, në bashkëpunim me shërbimet e FRONTEX që patrullojnë në kufirin e gjelbër bashkë me shërbimet shqiptare.

Edhe këtë herë, në pranga ka rënë një i ri nga Bangladeshi, i cili akuzohet se në episode të ndryshme ka sjell emigrantë nga vendet e treta drejt Shqipërisë. Këta shtetas pritej të vinin në vendin tonë si krah pune, por në fakt janë kthyer në trafikant emigrantësh. Ky është rasti i disatë që të rinj nga Bangladeshi marrin përsipër futjen e emigrantëve në kufirin shqiptar.

“Seksioni për Hetimin e Trafiqeve në DVP Gjirokastër, në bashkëpunim me shërbimet e Policisë Kufitare Kakavijë dhe shërbimet e Frontex-it, pas informacioneve të siguruara në rrugë operative, në afërsi të fshatit Dervician, ndaluan shtetasin M. H., 32 vjeç, banues në Bangladesh.  

Advertisement

Ndalimi i tij u bë pasi, në vijim të operacionit “Muzgu”, nga hetimet e kryera ka rezultuar se ky shtetas, në bashkëpunim me shtetas të tjerë, në periudha të ndryshme, ka transportuar emigrantë të paligjshëm nga vendet e treta, nga kufiri i gjelbër me Greqinë në qytetin e Gjirokastrës dhe më pas në drejtim të Tiranës, kundrejt shumës 250 euro për person”, njofton Policia.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Gjirokastër, për veprime të mëtejshme, për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve”, kryer në bashkëpunim.

Advertisement
157
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com