Arrestohen 25 persona në Gjermani, po planifikonin një sulm në parlament

Advertisement

Autoritetet në Gjermani kanë arrestuar 25 anëtarë të një grupi të ekstremit të djathtë të cilët dyshohet se synonin rrëzimin e qeverisë. Raportet gjermane thonë se grupi i ekstremit të djathtë planifikonte të sulmonte ndërtesën e parlamentit, Reichstag, dhe të merrte pushtetin, raporton BBC.

Komplotuesit thuhet se përfshijnë anëtarë të lëvizjes ekstremiste Reichsbürger, e cila ka qenë prej kohësh në vështrimin e policisë gjermane për sulme të dhunshme dhe teori konspirative raciste. Ata gjithashtu refuzojnë të njohin shtetin modern gjerman.

Advertisement

Rreth 50 burra dhe gra dyshohet se kanë qenë pjesë e grupit që thuhet se kanë bërë komplot për të përmbysur Republikën dhe për ta zëvendësuar atë me një shtet të ri të modeluar sipas Gjermanisë së vitit 1871.

Advertisement
114
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com