Akuzat për Bregoviç, Rama: Ku ndryshojnë shqiptarët nga serbët

Advertisement

Polemikave dhe akuzave për performancën e Goran Bregoviç në festën e birrës në Korçë, kryeministri Edi Rama u është përgjigjur me argumentin e një gazetare, shqiptare e Kosovës, që sipas tij e kanë thënë troç që artisti nuk ka lidhje me asnjë prej të zezave që i janë faturuar në Tiranë dhe Prishtinë. Në një status në rrjetet sociale, Rama shprehet se Bregoviç, nuk është serb dhe nuk i ka kënduar asnjë prej masakrave të regjimit të Millosheviçit.

“Një gazetare e mirënjohur shqiptare e Kosovës, e cila respektohet ndërkombëtarisht dhe kontribuon për tribuna prestigjoze të shtypit botëror, e tha shumë troç se Goran Bregoviçi nuk ka asnjë lidhje, me asnjë prej të zezave që iu faturuan nga zjarrnxitës mendjefikur, sa në Prishtinë dhe sa në Tiranë.Por muzikanti i famshëm nga Sarajeva, me baba kroat, nënë serbe dhe grua muslimane boshnjake, u kthye në një “kriminel serb” që duhej djegur në zjarret e gushtit shqiptar, pavarësisht se as serb nuk është përveç të tjerash. Paçka se Bregoviçi nuk ka thënë asgjë kundër shqiptarëve, nuk i ka kënduar asfare masakrave të regjimit të Millosheviçit dhe nuk ka qenë gjëkundi mbështetës i atij regjimi as me fjalë as me vepra, e vërteta as që kishte rëndësi. Rëndësi kishte zjarri i politikës qorre, e cila krijon armiq, ushqehet armiqësisht dhe jeton për armiqësinë – thënë aq bukur nga një prej zjarrnxitësve mendjefikur, “Më pëlqen ta dëgjoj Bregoviçin, po nuk shoh dot me sy Edi Ramën!”.

Askush, hiç askund, nuk e dha asnjë provë të vetme për ta justifikuar histerinë mesjetare që shpërtheu kundër një muzikanti nga më të jashtëzakonshmit e Ballkanit. Ishte një histeri fashiste, e turpshme per qytetarinë europiane të shqiptarëve, për historinë dhe për traditën tonë po ashtu, e cila fatkeqësisht nuk dallonte aspak nga histeritë linçuese të grupeve fashiste kudo në botë”, shkruan Rama

Advertisement

Ai merr si shembull komentet fyese ndaj Dua Lipës në Serbi kur ajo doli e mbështjellë me dy flamujt e dy shteteve, Kosovë dhe Shqipëri, duke ngritur pyetjen se ku ndryshojnë ata me pjesën tjetër që e trajtojnë Goran Bregoviç si kriminel lufte. Kreu i qeverisë shprehet se ata ndryshojnë vetëm nga gjuha që përdorin.“Ku ndryshojnë për shembull ata që në Serbi i hakërrehen me fjalorin më të ndyrë Dua Lipës në rrjetet e saj sociale, vetëm pse ajo është një shqiptare krenare e Kosovës, e cila del mbështjellë me të dy flamujt e shteteve tona, me ata që iu hakërryen me shqipen më të ulët në rrjetet tona sociale Goran Bregoviçit, duke e trajtuar si një kriminel lufte e duke i mveshur faje që ai nuk i ka bërë vetëm se ai këndon serbisht?Ndryshojnë vetëm në faktin se të parët shajnë e mallkojnë serbisht, ndërsa të dytët sharjet e mallkimet i lëshojnë në shqip. Të dyja palët i përkasin besnikërisht kategorisë së ulët njerëzore të urrejtësve të verbër, te cilës kjo botë i ka parë vetëm sherrin, kudo e kurdo që ajo ka arritur të imponojë mbi shoqërinë verbërinë e vet”, thekson ai.

Advertisement
342
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com