3 përdorime të hudhrës që ndoshta nuk i keni ditur

Advertisement

Edhe pse shumë nuk e preferojnë për shkak të erës së fortë, hudhra duhet të konsumohet pasi ka efekte të dobishme për shëndetin.

Lufton aknet

Për shkak të veprimit antioksidues dhe anti-inflamator, hudhra lufton aknet dhe plagët, por edhe plakjen e parakohshme. Merrni një thelb hudhër dhe fërkoni zonën e akneve. Përsëriteni disa herë për një rezultat më të mirë.

Dezinfekton sipërfaqet

Mbushni një shishe me uthull të bardhë të thjeshtë dhe shtoni 5 ose 6 thelpinj hudhre të prerë. Lëreni për rreth një orë dhe më pas spërkatni sipërfaqet që dëshironi të dezinfektoni.

Advertisement

Lehtëson kollën

Mjalti me hudhër është një shurup mbresëlënës efektiv për kollën e thatë. Merrni disa thelbinj hudhër të shtypura, 1 lugë çaji shafran indie, 1/2 filxhan mjaltë, 1 lugë lëng limoni të freskët. Përziejini së bashku, lëreni për 10 deri në 15 minuta dhe më pas pini një lugë shurup.

Advertisement
489
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com