Tërmeti i fortë që shkundi Italinë, Kryebashkiaku: Në dhomën e gjumit dëgjova gardërobën të…

Advertisement

Një tërmet i fortë tronditi sot Italinë. Bëhet me dije se lëkundjet e forta është shënuar në bregdetin verilindor të Sicilisë në brigjet e Cefalù, në provincën e Palermos. Goditjet e fuqishme kanë qenë me magnitudë 4.3 dhe në një thellësi prej 6 kilometrash.

Sipas mediave italiane, tërmeti u pasua nga dy tërmete, njëri me magnitudë 2.0 në 6.23, tjetri me magnitudë 2.2 në 6.39.

Tërmeti u ndje shumë nga qytetarët e brezit bregdetar, por për fat nuk shkaktoi dëme në njerëz apo sende. Thirrjet e shumta drejtuar zjarrfikësve të regjistruara me disa persona të cilët, menjëherë pas tërmetit, dolën në rrugë të frikësuar.

Advertisement

“Dëgjova raftin teksa lëvizte me shpejtësi. Dola me shpejtësi jashtë, u tmerrova”, tha një qytetar.

“Në dhomën e gjumit dëgjova gardërobën duke vallëzuar“, tha kryebashkiaku i Cefalù Rosario Lapunzina, i cili pas disa telefonatave të kontrollit u sigurua. Tronditja u ndje në intensitetin e saj veçanërisht në Campofelice di Roccella, Lascari dhe Gratteri.

Advertisement
413