Publikohet dëshmia tronditëse e Babis Anagnostopoulos: E mbyta me jastëk…

Advertisement

Mediat në Greqi kanë siguruar dëshminë e një oficeri të sigurimit i cili tregon sesi i kaloi tetë orët e marrjes në pyetje Babis Anagnostopoulos. Piloti 32-vjeçar i mori jetën bashkëshortes së tij 20-vjeçare Caroline dhe më pas sajoi një skenar për t’ia hedhur fajin “tre grabitësve”.

Sipas raportimeve, hetuesve nuk u është dashur të mundohen shumë për ta bërë pilotin që të flasë.

“Ai filloi të flasë sepse e kuptoi që dinim gjithçka. Nuk na u desh as që t’i paraqisnim të dhëna të forta nga laboratorët mjeko-ligjorë për telefonin celular, kamerat, orën inteligjente të Caroline .”

Anagnostopoulos e kaloi natën në një zyrë në Njësinë e Vrasjeve në katin e 11-të të GADA, në prani të dy psikologëve, një burrë dhe një grua .

Burri që në më pak se 40 ditë e ndryshoi fytyrën tre herë dhe nga një baba dhe bashkëshort i dashur u shndërrua në një viktimë të supozuar të grabitësve të huaj, për të përfunduar në një vrasës brutal , i cili mbyti gruan dhe qenin e saj, për të mbuluar krimin.

Sipas asaj që ka treguar oficeri, kur 32-vjeçari mbërriti në ambientet e ku do të pyetej e kuptoi që se roli i tij kishte ndryshuar tashmë nga dëshmitar në i akuzuar.

“Qëkur doli nga ashensori i katit të 11-të për të shkuar në zyrën e Vrasjeve, ai e dinte që kësaj here policia nuk e besonte përrallën që kishte sajuar. Ndërsa hynte në dhomën e marrjes në pyetje, ai e kuptoi se nuk do të fliste në polici si dëshmitar, por si i akuzuar.”

Dhe, pas bisedave të para që bëri me policinë, me të cilën kishte krijuar një marrëdhënie besimi dhe kishin pothuajse çdo ditë komunikim, ai u dorëzua dhe tregoi gjithçka: Unë e vrava, do t’u tregoj gjithçka me detaje.”

Advertisement

Ai tregoi për lidhjen e tij të dashurisë me Caroline, e cila përfundoi vitin e kaluar në grindje të përditshme, frikën e tij se do ta linte duke marrë fëmijën me vete, në natën fatale, kur humbi kontrollin, në momentin që 20-vjeçarja i tha që do të largohej nga shtëpia duke i kërkuar divorcin.

Ai përshkroi në detaje se si ia mbylli gojën dhe e mbyti me jastëk, derisa ajo fillimisht humbi ndjenjat e më pas u ftoh, por edhe mënyrën se si ajo e mbyti këlyshin 7 muajsh me duart e tij për të përforcuar versionin e grabitjes. Ai madje theu kartën e memories së kamerave dhe e hodhi në tualet ndërsa tregoi edhe si e krijoi skenën e grabitjes dhe si ishte lidhur me dhëmbë.

“Ai filloi të flasë sepse e kuptoi që dinim gjithçka. Ne as që na duhej të paraqisnim të dhëna të forta nga laboratorët mjeko-ligjorë për celularin, kamerat, orën inteligjente të Caroline. Dukej sikur donte ta nxirrte gjithçka dhe të çlirohej. Pastaj uli kokën dhe pushoi së foluri,” tregoi oficeri.

Advertisement
359
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com